Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Kujawsko-Pomorski, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Włocławek: kromka chleba i ciepłe słowo

20.09.2011, Pomoc żywnościowa

15 września 375 osób zgłosiło się do siedziby włocławskiej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) po odbiór żywności przekazywanej w ramach unijnego programu pomocy żywnościowej (PEAD).

Tym razem działacze ChSCh wydawali aż 13 produktów, m.in. mąkę, makaron świderki, ryż, płatki kukurydziane, mleko w proszku, żółty ser, krupnik, gulasz z makaronem, zupę pomidorową z ryżem, kaszę jęczmienną z warzywami i ser topiony.

Wolontariusze starali się jednocześnie rozmawiać z potrzebującymi i podnosić ich na duchu.

– Ta działalność za każdym razem uczy mnie czegoś nowego – relacjonuje Anna Mikołajczyk, kierownik filii ChSCh we Włocławku. – Odwiedziła nas na przykład pani, która bardzo lamentowała, że teraz została z niczym po śmierci męża. Po rozmowie z nami i podzieleniu się z nią żywnością od razu odżyła. Długo nam dziękowała.

Pani Ania i pozostali wolontariusze ChSCh do późna rozdawali żywność, rozmawiali z potrzebującymi, starali się udzielać im rad i pomagać w miarę swoich możliwości. Czasami wystarczyło tylko kogoś wysłuchać i okazać mu zainteresowanie, żeby natchnąć nadzieją.

– Bardzo doceniamy pomoc i trud wolontariuszy – opowiada jedna z potrzebujących. – Bez nich nie moglibyśmy normalnie żyć. Odliczamy dni do następnego wydawania żywności. Dobrze wiedzieć, że nie jesteśmy sami!

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej ChSCh.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

(mp)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Kujawsko-Pomorski
ul. Lipowa 9
85-062 Bydgoszcz

Nr konta bankowego:
77 2030 0045 1110 0000 0276 5450

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij